Aranżacja przestrzeni bazuje na wielu elementach – rozpoczynając od barw ścian i ogólnej kolorystyki wnętrza, przez układ stref i korelujących z nimi mebli, poprzez zdobne dodatki oraz oświetlenie. Coraz częściej ostatnia z wymienionych kategorii staje się sposobnością do tego, by dopieścić pomieszczenie niebanalnymi wrażeniami świetlnymi oraz wizualnymi. Dużą uwagę w kwestii wyglądu produktu przykłada się do tworzenia produktów oświetlenia głównego, jednak na znaczeniu zyskuje ostatnimi czasy oświetlenie dekoracyjne, takie jak lampa nocna czy lampa podłogowa. Różnorodne kształty, wzory i style, które proponują ich twórcy, a także możliwość wyboru ilości punktów świetlnych, jakie zawierać będzie lampa stojąca do salonu czy biura, czyni z nią produkt wysoce lubiany, chętnie wybierany i w coraz wyższym stopniu wykorzystywany we wnętrzach, dzięki swojemu uniwersalizmowi i funkcjonalizmowi.
Jaką funkcję we wnętrzu pełni lampa stojąca
Oświetlenie poboczne, które funkcjonuje na równi lub zamiast oświetlenia głównego, może spełniać różne role, w zależności od charakteru wnętrza, jego wielkości oraz ewentualnego podziału na rozmaite strefy. Mniejsze pomieszczenia pozwalają na to, by lampa stojąca była jedynym źródłem światła podczas rutynowych czynności, ponieważ jej delikatny blask pozwoli na relaks i odpoczynek, a jednocześnie doświetli wnętrze w optymalnym stopniu, co sprawi, że zbyteczne będzie korzystanie z lampy głównej. Z kolei lampa podłogowa w reprezentacyjnym salonie stanowi dodatek dodający blasku, przy którym przestrzeń nabierze przytulnego klimatu lub posłuży jako lampa do czytania. Ponadto oświetlenie tego typu to doskonały produkt z uwagi na swoją uniwersalność i możliwość przemieszczania w zależności od upodobań czy potrzeb. Lampa przenośna jak na przykład lampa stołowa czy stojąca, może zostać w każdej chwili przestawiona w miejsce, w którym będzie bardziej potrzebna. Lampy podłogowe to również duże pole możliwości udekorowania wnętrza, dzięki ich różnorodności i oferowanym na rynku rozwiązaniom. Wyboru można dokonać spośród tradycyjnych lamp na nóżce, na długim wysięgniku czy ozdobnym stelażu. Lampy te występują także w przeróżnych odsłonach, jeśli chodzi o ilość punktów świetlnych, materiał czy styl.
Lampa podłogowa do salonu, biura i sypialni
Współcześnie projektowane i produkowane produkty oświetleniowe posiadają wiele zalet, wśród których można wymienić uniwersalność połączoną z wysmakowaniem niezastąpionym w kwestii doboru wyrobu adekwatnego do konkretnej przestrzeni. Dzięki temu lampa stojąca może stać się idealnym produktem nie tylko do salonu czy sypialni, ale także rozpromienić wnętrze biura czy jadalni. Uzależnione jest to oczywiście od indywidualnych potrzeb, wielkości pomieszczenia oraz jego kompleksowej aranżacji, do której dopasować należy dany typ lampy. Bazowy produkt jakim jest lampa podłogowa składa się z abażura bądź klosza zamontowanego na wysokim bądź długim ramieniu, który pozwala na dostarczenie światła do zakamarków wnętrza, tworząc tam podział na poszczególne typy czynności czy aktywności. Lampy na długich wysięgnikach mogą posłużyć jako zjawiskowe i niespotykane doświetlenie stolika do kawy, a nawet stołu w jadalni, z kolei bardziej wykwintne czy skromne postaci lamp stojących umiejscowionych w pobliżu kanap czy foteli pozwolą zatopić się w lekturze książki lub gazety. Inną kwestią jest to, że lampa podłogowa do salonu bądź biura jest narzędziem niezwykle przydatnym, ponieważ obok lampy wiszącej lub żyrandola oraz lampy stołowej czy kinkietu stanowi podstawę oświetlenia, a co więcej może stać się jego elementem flagowym. Dzieje się tak dlatego, że są to wyroby nierzadko o sporych rozmiarach oraz istotnej ilości punktów świetlnych, co pozwala w dostatecznym stopniu oświetlić wnętrze, nie opierając się przy tym o inne jego źródła. Stwarza to możliwość urządzenia wnętrza w bardzo ciepłym, nastrojowym klimacie, w którym ilość światła będzie przystosowana do aktywności, pory dnia czy wystroju wnętrza.
Funkcjonalność lamp podłogowych – na co zwrócić uwagę?
Najmocniej dostrzegalną zaletą lamp podłogowych jest ich możliwość dopasowania się do pozostałych elementów wyposażenia, dzięki wybornemu, szerokiemu wachlarzowi możliwości, jakie sobą reprezentują. Lampa podłogowa to przedmiot o niewielu elementach, jednak tak ze sobą połączonych, by zadziwiał wyglądem, ale był przy tym funkcjonalny i uniwersalny. Im więcej wymienionych poniżej cech będzie posiadała lampa stojąca, tym zwiększy ona swoją użyteczność i ponadczasowość oraz sposób jej wykorzystania. Podczas wyboru lampy warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji kierunku padania światła. Jest to najbardziej istotne w momencie, kiedy lampa podłogowa ma stać się czymś więcej niż jedynie elementem dekoracyjnym, uzupełniającym całość aranżacji. Możliwość dostosowania klosza czy abażura i skierowanie go tam, gdzie aktualnie niezbędne jest mocniejsze światło, pozwala lepiej i bardziej ergonomicznie z niej korzystać. Regulacja wysokości również odgrywa tutaj poważną rolę, gdyż odpowiednie dopasowanie do użytkownika zapewnia jego większy komfort oraz zachowanie ergonomii użytkowania. Sama barwa światła lampy stojącej również nie pozostaje bez znaczenia – pragnienie posiadania wnętrz w przytulnym, tradycyjnym klimacie utożsamiane jest z barwą ciepłą, natomiast nowoczesne, minimalistyczne wnętrza o modnych dodatkach lubią być podkreślone światłem zimnym, wpływającym na zaprezentowanie ich elegancji i luksusu.
Nowoczesne i designerskie lampy stojące – dobierz odpowiednią do swojego wnętrza
Nie jest zaskoczeniem, że ostateczny wygląd produktu zależy od stylu, w duchu którego został stworzony. To on kreuje jego stopień zdobności, charakter oraz wydźwięk stylizacji i sprawia, czy lampa podłogowa postrzegana jest jako nowoczesny dodatek modnego salonu czy klasyczny, wytworny wyrób wykonany z myślą o romantycznie urządzonej sypialni. Niezależnie jednak na jaki styl oświetlenia się zdecydujemy, warto, by był on spójny z wystrojem konkretnego wnętrza i zgrywał się z jego cechami szczególnymi. Do innowacyjnie urządzonej przestrzeni najpewniej zostanie dobrana nowoczesna lampa stojąca, której minimalizm i chłodna, stonowana powierzchowność zintegruje się z prostotą mebli i kolorów ścian. Podkreśli ich awangardową nutę i doda modernistycznego wydźwięku. Z kolei designerska lampa podłogowa w stylu loftowym będzie perfekcyjnym pomysłem na oświetlenie w każdym wnętrzu urządzonym z industrialną duszą. Z uwagi na swoją prostotę, geometryczne kształty, przewagę metalowych elementów oraz obecny w dużej mierze monochromatyzm, nada wnętrzu głębi i harmonii w niezwykle ascetycznym wydaniu.