Lampy w stylu loft – do industrialnych i nowoczesnych wnętrz

Opublikowano

Styl industrialny w oświetleniu to sposób na piękne, stonowane udekorowanie domu lub mieszkania, w którym na pierwszy plan wysuwają się metalowe konstrukcje w monochromatycznej kolorystyce. Produkty oświetleniowe wykonane w stylu loft doskonale odnajdą się w aranżacjach nowoczesnych, gdzie króluje minimalizm i proste dodatki lub loftowych wnętrzach o charakterystycznym wysokim suficie i betonowo-metalowym wykończeniu przestrzeni, przestronnym wnętrzu i charakterystycznych dużych oknach.

Lampy industrialne czyli jakie – czym się wyróżniają lampy w tym stylu

Loftowe oświetlenie jest bardzo charakterystyczne i ciężko pomylić je z produktami wykonanymi w innym nurcie. Często towarzyszy im designerska forma, czego odzwierciedleniem są fascynujące bryły kloszy lub ascetyczne, metalowe ramy podkreślające oryginalne źródło światła wewnątrz. Nierzadko lampy industrialne to niewielkie rozmiarowo produkty, które warto, dla podkreślenia efektu, połączyć w grupę kilku lamp, zazwyczaj wiszących, które stworzą niebanalną dekorację i efektowny sposób na praktyczniejsze doświetlenie wnętrza. Wysokość zwisu lamp industrialnych można dowolnie regulować, co pozwala na montaż w tradycyjnej przestrzeni, jak i typowo loftowej – o ponadwymiarowej wysokości sufitów. Styl industrialny w oświetleniu objawia się także charakterystycznym wzornictwem i wyobrażeniem o dekoracji – często jedynym, ale nietypowym i oryginalnym zdobieniem są śruby, mocowania i inne elementy konstrukcyjne, które swoim wyglądem nawiązują do oświetlenia przemysłowego minionego wieku.

Oświetlenie loftowe – do jakich wnętrz pasuje

Oświetlenie loftowe z pewnością pasuje do wnętrz o industrialnym, surowym charakterze, ale jednocześnie uniwersalizm i stonowanie większości kolekcji w tym nurcie pozwala na idealne wtopienie się w klimat wnętrz nowoczesnych – o prostym układzie, minimalnej ilości dekoracji, prostocie kształtów i kolorów. Z uwagi na to, że oświetlenie loftowe nie ujmuje bogactwem i przepychem form, a wyważoną kompozycją, stonowaniem barw i oryginalnością metalowych bądź szklanych elementów konstrukcji, będzie ono z najwyższą starannością dopasowane do równie umiarkowanych przestrzeni. 

Lampy industrialne wiszące

Do modnych i chętnie używanych obecnie podczas urządzania wnętrz klasyków oświetleniowych należą lampy industrialne wiszące, będące produktami o szerokim wachlarzu możliwości, jeśli chodzi o układ, dopasowanie i możliwości ozdobienia wnętrza. Mogą prezentować się jako druciane konstrukcje z jednym lub wieloma punktami światła, których specyfika polega na głębokim ascetyzmie formy – metalowa kompozycja cienkich elementów ułożona w geometryczne, proste wzory z minimum dekoracji, zawieszona na cienkim kablu łączącym całość z okrągłą podsufitką. Lampy industrialne wiszące mogą również bazować na szklanej kuli, okrągłym kloszu, a jej najbardziej surową formą może być żarówka zawieszona na czarnym lub kolorowym kablu. Wspólną cechą wszystkich lamp industrialnych wiszących jest właśnie prostota, która nawiązuje do przemysłowego charakteru tego oświetlenia, służącego niegdyś w fabrykach jako doświetlenie hal przemysłowych. Dlatego też ich największą zaletą jest możliwość oddania dużej ilości światła oraz ogromna funkcjonalność połączona z pomysłowością współczesnych projektów.

Lampy w stylu loft stojące

Kolejną możliwością doświetlenia są lampy w stylu loft stojące, które podobne są w swym wzornictwie do oświetlenia głównego. Ich dużą zaletą jest to, że dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi, czyli zazwyczaj metalowej, drucianej, przepuszczającej światło konstrukcji są w stanie bardzo solidnie doświetlić przestrzeń i stanowić zastępstwo lub praktyczne uzupełnienie pozostałego oświetlenia. Prostota układu oraz minimalistyczne podejście do dekoracji sprawiają, że umieszczenie lampy w stylu loft stojącej w pomieszczeniu nie zaburzy układu wnętrza nawet w mniejszym pomieszczeniu, zamiast tego zapewni dodatkowy punkt świetlny.

Industrialne kinkiety

Pomocniczym źródłem światła w pomieszczeniach typu salon, kuchnia, sypialnia mogą stać się industrialne kinkiety, w których na pierwszy plan wysuwają się estetyka i wyjątkowość, dotycząca umieszczenia całej głębi loftowego klimatu i jego cech charakterystycznych w niewielkiej bryle produktu. Zazwyczaj wykonane są z metalu pod postacią drucianych kompozycji bądź gładkich elementów stanowiących na ogół minimalistyczny klosz. Zdarzają się również industrialne kinkiety, w bryle których króluje szkło – od transparentnych aż po zjawiskową, bursztynową barwę kloszy. Natomiast cechą wspólną jest oddawanie pokaźnego blasku z uwagi na to, że projekty przewidują odkrytą bądź mocno zaakcentowaną żarówkę, której światło nie jest tłamszone przez nadmiar materiału ją otaczającego. Niewielkie w formie, skromne pod względem dekoracji, mogą uświetnić aranżację wielu przestrzeni, nie tylko tych o typowo industrialnym duchu.

Lampy stołowe w stylu loft

Industrialne wnętrza przede wszystkim salonów, sypialni i gabinetów to idealne miejsce, by umiejscowić w nich lampy stołowe w stylu loft. Biurko w domowym gabinecie, szafka nocna lub toaletka w sypialni, czy też stolik lub konsola ozdobione chłodną stylistyką industrialnego oświetlenia, nadadzą pozostałym elementom aranżacji zachwycającego uroku oraz przyczynią się do tego, że wnętrze sprawi wrażenie modnego, a co za tym idzie – awangardowego i ekskluzywnego. Niezwykłość, jaką charakteryzują się lampy stołowe w stylu loft, wypływa z ich subtelności podkreślonej prostotą – geometryczne formy, ozdoby w bardzo surowym klimacie przemysłowym, w którym wydobywające się z konstrukcji śruby i mocowania są na porządku dziennym, często ozdabiając i harmonizując całokształt produktu. Szkło i metal, jako główne składniki lamp, powodują, że minimalizm kształtów i niewielka ilość elementów w całościowym układzie lampy, tworzą z nich pełne funkcjonalności i uniwersalności produkty użytkowe. 

Rodzaje lamp industrialnych 

Perfekcja dopasowania oświetlenia do wnętrza, oprócz dobrania odpowiedniego stylu, jaki panuje wewnątrz pomieszczenia, polega na spersonalizowaniu designu lampy wobec otaczającej ją przestrzeni. Zadanie to mają ułatwić projektanci, którzy tworzą rozmaite rodzaje lamp industrialnych, po to, by każdy znalazł coś odpowiadającego jego poczuciu estetyki.

Lampy typu pająk – na sznurze / na linie

Lampy typu pająk to jeden ze sztandarowych wzorów lamp wiszących wykonywanych w oparciu o styl loft. Ich układ polega na wydobywaniu się z jednej, metalowej podsufitki kilku do nawet kilkunastu długich kabli, lin, sznurów zakończonych rozmaitymi osłonami na źródło światła. Genialnym rozwiązaniem użytkowym oraz designerskim jest to, że ostateczny kształt lampy można stworzyć samemu. Każdą z lin mocuje się bowiem za pomocą specjalnego uchwytu do sufitu, co umożliwia stworzenie oryginalnych układów kreujących indywidualnie dobrane dekoracje. Lampa typu pająk może przybierać różnorodne formy i zestawienia, a elementem, który wpływa na to w głównej mierze są klosze lamp – od minimalistycznych żarówek, przez metalowe, proste klosze, aż po szklane lub nieco bardziej urozmaicone kształty osłon.

Lampy na drewnianej belce

Drugim, bardzo interesującym rodzajem lampy industrialnej są lampy na drewnianej belce – ostatnio nad wyraz modne i chętnie wybierane do wnętrz kuchni i jadalni. Jak wskazuje sama nazwa są to punkty świetlne umieszczone w przeróżnej konfiguracji i na różny sposób na drewnianej, solidnej, długiej belce. Styl loft bardzo mocno przebija się w tym elemencie lampy, gdyż belka jest zazwyczaj surowa, w naturalnym kolorze, z zaakcentowanymi niedoskonałościami. Przymocowana jest linami bądź łańcuchami do podsufitki, przybierającej postać metalowego krążka, haka lub bliźniaczego, drewnianego elementu, lecz w zmniejszonej skali. Sposób montowania źródeł światła do lampy na drewnianej belce również może przybrać różnorakie formy – od oplatających belkę kabli z żarówkami lub kloszami, przez zamontowane w belce oprawy pod żarówki albo wpuszczone w jej środek niewielkie punkty światła. Kolorystyka jest zazwyczaj podobna – biała, czarna z elementami przezroczystego bądź barwionego szkła, choć zdarzają się też wyjątkowe okazy lamp na drewnianej belce, które posiadają wesołe, kolorowe okablowanie do żarówek. Z jednej strony mocno nawiązują do loftowego charakteru, a z drugiej ożywiają produkt swoją energetyczną kolorystyką.

Lampy z metalowym kloszem

Inną, bardzo popularną wersją loftowego oświetlenia są lampy z metalowym kloszem. Harmonia ich układu, funkcjonalizm, pełna spokoju i wyważonej elegancji forma pozwalają skomponować z jednej strony niepowtarzalny model skierowany do miłośników industrialnych dekoracji, a z drugiej tworzą produkt bardzo uniwersalny, mogący śmiało konkurować z oświetleniem awangardowym w stylu nowoczesnym czy art deco, w przestrzeniach stricte modernistycznych o innowacyjnym układzie i wyposażeniu. Lampy z metalowym kloszem projektowane są w oparciu o jeden bądź kilka źródeł światła, z kloszami o różnych kształtach, najczęściej stożkowych i kopułowych, choć zdarzają się też bardziej figlarne i urozmaicone postaci. Cechą charakterystyczną budowy kloszy jest umieszczanie żarówki w takim miejscu, by była ona doskonale widoczna z zewnątrz i tak aby jej światło oraz dekoracyjny charakter nie umknęły uwadze wrażliwych na piękno stylu loftowego.

Lampy druciane

Lampy druciane to niebywale drobiazgowo nawiązujące do przemysłowego charakteru modele oświetlenia, których projekty są coraz bardziej finezyjne, dopracowane i nowoczesne. Oprócz geometrycznych brył, które obrazują lampę jako kulę, owal, formę diamentu czy stożki, coraz częściej widujemy we wzornictwie oświetleniowym loftowe propozycje lamp drucianych o artystycznych kształtach, nierzadko odważnych i energetycznych, których żywioł wynika z układu lub liczebności elementów składowych, a w tym przypadku pojedynczych drucików ułożonych w konkretną całość. Obok subtelnych form tworzonych z jednej warstwy odrutowania, można również spotkać wielowarstwowe kompozycje czy gęsto zabudowane konstrukcje kloszy o nieco bardziej pełnej formie. Całość tych kompozycji wykonana jest wyłącznie z metalu, co stanowi o trwałości i solidności tych produktów.

Lampy betonowe

Zupełnie odmiennym materiałem budulcowym cieszą się lampy betonowe, których stylistyka jest wyjątkowo awangardowa, mimo iż wykonano je w klimacie loft. Produkty te cechują się wysoką jakością, intrygującym pomysłem, ale przede wszystkim ich wymuszony przez właściwości betonu minimalizm onieśmiela designerską formą. Proste bryły – półokrągłe lub wydłużone kopuły, stożki, płaskie bryły czy heksagony sprawią, że wnętrze nabierze nowego wymiaru i szorstkości. Wykwintności i eleganckiego smaku nadadzą lampom betonowym kontrastowe akcenty kolorystyczne w postaci dodatków czy barwienia materiału głównego.

Lampy miedziane

Stylowe, ekskluzywne, a przede wszystkim obłędne w swoich olśniewających kompozycjach lampy miedziane przykuwają wzrok, tworząc we wnętrzu niezwykły pokaz luksusu. Ich loftowy wydźwięk pozwala im na nieco swobody w formie i stopniu zdobności, co doskonale zgrywa się z ich majestatyczną kolorystyką. Dzięki swojej plastyczności miedź pozwala na tworzenie z niej zadziwiających form, co widać w niektórych projektach oświetlenia nowoczesnego czy industrialnego. Obok stonowanych, szlachetnie wyglądających postaci podstawowych, na rynku można także dostrzec formy awangardowe lamp miedzianych, idealne dla pasjonatów sztuki. 

Ozdobne żarówki

Najmodniejszą, najchętniej wybieraną, a równocześnie najbardziej dostępną i dopasowującą się do wnętrz formą lamp wiszących w stylu loft są te, które zamiast klosza posiadają ozdobne żarówki. Zwisające na długich sznurach bądź kablach punkty świetlne są uniwersalną i najbardziej minimalistyczną formą, która genialnie dopasowuje się do wnętrza. Nie są to jednak nudne twory, a bogate pod względem kolorystycznym czy funkcjonalnym produkty. Ozdobne żarówki widujemy również w standardowym oświetleniu, gdzie zadbano o to, by wnętrze klosza było mocno odsłonięte i dawało możliwość ukazania piękna dekoracyjnego źródła światła.