Pokój dzienny to miejsce szczególne, gdzie obok dopasowanych do siebie mebli, dodatków czy kolorów ścian wskazane jest położyć nacisk na optymalizację oświetlenia. Zasadniczo obszerne wymiary salonu wymagają sporej wielkości produktów oświetleniowych lub kilku różnych lamp, umiejscowionych w strategicznych miejscach pomieszczenia. Mając na celu wybór idealnej lampy do salonu warto skupić się na kilku najważniejszych cechach takich jak styl, kolor, kształt czy rozmiar. To właśnie one nadadzą wyjątkowości oraz staną się uzupełnieniem konwencji i wyglądu całej przestrzeni. Lampa salonowa może mieć charakter stricte oświetlenia dekoracyjnego lub pełnić rolę interesującego dodatku o wysokim stopniu funkcjonalności.
Jak dobrać oświetlenie do salonu – na co zwrócić uwagę
Dobór oświetlenia do salonu jest kluczowy w momencie, gdy chcemy uzyskać przestrzeń użytkową o niebanalnym wykończeniu, która będzie zdobiła nie tylko samo wnętrze, ale i poszczególne elementy wystroju, znajdujące się w jego obszarze. Dlatego też istnieje kilka naczelnych cech, jakie powinny znaleźć odzwierciedlenie w duszy pomieszczenia, w którym mają się znaleźć. Należy tutaj między innymi styl wykonania lampy salonowej oraz jej ogólny wygląd. Warto, by był spójny ze stylem panującym w pokoju dziennym, podkreślał jego walory, pasował do niego. Z tego powodu do wnętrz nowoczesnych, urządzonych z innowacyjnym zmysłem, perfekcyjnie dopasują się modne dodatki o modernistycznym wzornictwie, choć sprawdzą się tutaj także loftowe czy skandynawskie kompozycje. Z kolei wnętrza o finezyjnym designie, z podkreślającymi elegancję i szyk meblami czy dekoracjami zasługiwać będą na wzbogacenie ich oświetleniem bardziej klasycznym czy w wyśmienitym stylu glamour. Lampa salonowa może przybrać wiele form, począwszy od tradycyjnego oświetlenia sufitowego, aż po dodatkowe czy dekoracyjne produkty ścienne, podłogowe lub stołowe. Jeśli projekt domu czy mieszkania przewiduje połączenie przestrzeni dziennej z jadalnią, warto dopasować do siebie lampę salonową oraz lampę do jadalni. Mogą one przybrać formę bliźniaczych modeli lub oryginalnego połączenia dwóch różnych lamp o podobnej stylistyce lub konstrukcji. Nie można zapomnieć także o kwestii wielkości wybieranych produktów oraz o kolorystyce – subtelniejsza i jednolita zapewni uniwersalność, a przez to ponadczasowość oświetlenia, natomiast mocne barwy lub intrygujące zestawienia pozwolą stworzyć indywidualną, dopasowaną do użytkownika domową enklawę.
Oświetlenie w salonie – grupy lamp najbardziej pasujące do salonu
Oświetlenie do salonu charakteryzuje się bardzo obszerną grupą produktów, które wchodzą w jego zakres – począwszy od lamp sufitowych, przez kinkiety czy lampy stojące. Każda z nich będzie dawać inny rodzaj światła, natomiast jego nasycenie czy kąt padania pozwoli na różnorodne aktywności, takie jak wykonywanie pracy, oddawanie się relaksowi czy spotkania rodzinne. Tworząc projekt oświetlenia salonu można założyć istnienie tylko jednej grupy produktowej lub rozmieścić wyroby z różnych grup dostępnych na rynku lamp, dzieląc tym samym przestrzeń pokoju dziennego na strefy.
Lampy sufitowe – oświetlenie główne
Lampa sufitowa jest zazwyczaj oświetleniem głównym czy też przewodnim, więc jej wybór stanowi jedną z ważniejszych kwestii dotyczących doświetlenia przestrzeni. Rozstrzyga o ilości światła oddawanego pomieszczeniu oraz o ewentualnym doborze dodatkowych punktów świetlnych. Szeroka gama produktowa lamp sufitowych pozwala projektantowi dobrać model pod względem stylu panującego we wnętrzu, ale także wziąć pod uwagę wielkość czy wysokość pomieszczenia. Rozróżnić można trzy zasadnicze grupy oświetlenia do salonu. Są nimi plafony, żyrandole oraz lampy wiszące. Każde z nich oddaje inny rodzaj blasku, różnią się stopniem nasycenia czy kątem padania światła, ale przede wszystkim wyglądem, wielkością i intensywnością zastosowanych dekoracji. Natomiast wspólny mianownik to solidne, dające olbrzymią ilość światła źródło blasku, ozdabiające i nadające pomieszczeniu niepowtarzalny charakter, harmonijność i określony klimat. Lampa wisząca to jedna z najczęściej wybieranych lamp sufitowych, choć jako oświetlenie główne równie często można spotkać klasyczne bądź nowoczesne żyrandole, a także typowe dla minimalistycznych przestrzeni lub niskich pomieszczeń stonowane w formie plafony.
Lampy podłogowe – oświetlenie uzupełniające
Osoby zajmujące się projektowaniem wnętrz doskonale wiedzą, że oprócz zastosowania oświetlenia głównego, niezbędne jest rozmieszczenie we wnętrzu oświetlenia uzupełniającego, które posłuży jako dodatek wspierający czynności wykonywane w danym pomieszczeniu. Z uwagi na to, że salon jest przestrzenią wielowymiarową, dzieli się on na strefy wypoczynku, pracy, nauki i spotkań towarzyskich. Dobierając funkcjonalną, dopasowaną do aranżacji wnętrza lampę podłogową wypełniamy potrzebę zainstalowania światła mającego przykładowo rozświetlić przestrzeń wokół fotela, gdzie czytamy książki, a jednocześnie zapewniamy ożywienie przestrzeni i ozdobienie jej perfekcyjnie dopasowanym blaskiem padającym z wielu źródeł. Niezależnie od tego czy będzie to lampa na nóżce czy też na finezyjnie zaprojektowanym stojaku – punkty świetlne znajdujące się w obrębie jej konstrukcji wpłyną pozytywnie na uatrakcyjnienie wnętrza pokoju dziennego.
Lampy stołowe – oświetlenie dekoracyjne
Kolejną obszerną kategorią produktów oświetleniowych są lampy stołowe zajmujące szczególną pozycję na liście artykułów dekorujących przestrzeń salonu. Są nie tylko wyśmienitym sposobem na rozświetlenie wnętrza i dodanie blasku tam, gdzie jest najbardziej potrzebny lub niezbędne jest posiadanie dodatkowego punktu świetlnego. To również przedmioty zaprojektowane i stworzone z największą starannością i uwagą, co znamionuje powstawanie istnych dzieł sztuki użytkowej. Modele różnią się oczywiście wyglądem czy wykorzystanym do produkcji materiałem, ale ważnym rozróżnieniem jest tutaj również rozmiar oraz uzależnione od niego nierzadko przeznaczenie produktu. Mała lampa stołowa bądź biurkowa może służyć wyłącznie skoncentrowaniu się na jednej czynności, jak czytanie bądź praca. Duża lampa stołowa to z kolei doskonała możliwość użytkowania zamiennika lampy podłogowej bądź oświetlenia głównego, które z jednej strony pozwoli rozświetlić całe wnętrze na akceptowalnym poziomie, a z drugiej – dzięki zazwyczaj genialnym, bardzo kreatywnym projektom i wykończeniu, doda szyku i wyrazistości.
Aranżacja oświetlenia w salonie
Skomponowanie idealnego połączenia różnorodnych produktów oświetleniowych z pozostałymi elementami aranżacji danego wnętrza to zadanie istotne z punktu widzenia przyszłego korzystania z pomieszczenia, które wymaga zarówno zastosowania odpowiedniej koncepcji korelującej z oczekiwaniami mieszkańców, jak i umiejscowienia każdego elementu oświetlenia tak, by tworzyło klimatyczny nastrój, nie tracąc na swojej funkcjonalnej postaci. Na rynku znaleźć można przeróżne kształty, wzory, kolory czy style, jednak najczęściej i najchętniej wybieranymi produktami są lampy dekoracyjne. Ich piękno bazuje na różnorodności form i materiałów. Stąd też nasze oko może cieszyć lampa drewniana czy wykonana w kompletnie przeciwnym kierunku betonowa lampa. Inne części domu nie wymagają wyrazistości stylistyki czy finezji kształtów, jednak pokój dzienny, jako reprezentacyjna część domu zasługuje na oświetlenie dekoracyjne, nadające mu szczególnej pozycji i nietuzinkowej estetyki. Dopasowanie do siebie poszczególnych typów oświetlenia, skomponowanie zestawu z wiszącej lampy w stylu glamour z małą lampą o klasycznej linii, lub zestawienie nowoczesnego żyrandola z dużą lampą podłogową w stylu art deco lub lampą loftową pozwala, a jednocześnie umożliwia żonglowanie możliwościami, łatwo dopasowującymi się do ludzi i miejsc. Projektując przestrzeń pod względem oświetleniowym warto przemyśleć przeznaczenie stref wnętrza i wedle tego układu dopasowywać oświetlenie pod względem użytkowym i dekoracyjnym. Miejsca pracy czy nauki powinny uwzględniać większą ilość światła, wiec przyda się tam obok oświetlenia głównego również oświetlenie dekoracyjne pod postacią kinkietów czy lamp stołowych. Urozmaiceniem przestrzeni stworzonej do wypoczynku powinny zostać natomiast małe lampy podłogowe bądź stołowe o delikatnym, przytłumionym świetle pozwalającym na relaks i wyciszenie.
Salon połączony z jadalnią – jaka lampa nad stół
W przypadku, gdy decydujemy się na połączenie salonu z częścią jadalnianą, powinniśmy to uwzględnić w projekcie oświetlenia. Nie jest zaskoczeniem, że miejsce spożywania posiłków powinno posiadać starannie dobrane, osobne doświetlenie, dlatego ważna jest kwestia wyboru odpowiedniej lampy nad stół. Zastosowanie znajdą tutaj oczywiście tradycyjne lampy wiszące lub żyrandole. W zależności od stylu panującego w danym wnętrzu lampa do jadalni posiadać będzie znamiona stylu klasycznego, nowoczesnego, wyszukanego nurtu glamour bądź chłodnego w wyrazie industrializmu. Wiele z nich posiada ważną dla lampy nad stół cechę, czyli regulację długości kabla. Umożliwia ona dopasowanie wysokości produktu i skierowanie go punktowo na konkretny obszar. Druga opcja to żyrandole, które również genialnie sprawdzą się w części jadalnianej, a ich wystawne i ekskluzywne wykonanie dodatkowo wprowadzi przyjemną dla oka dekoracyjność i bujność.
Wskazówki i porady dotyczące wyboru lampy
Salon bądź pokój dzienny to przede wszystkim miejsce, w którym po całym dniu spędzonym poza domem, pragniemy mieć możliwość wyciszenia się i odprężenia. Założenie to powinno zostać uwzględnione nie tylko podczas wyboru kanapy czy fotela, ale również koniecznie w trakcie planowania zakupu oświetlenia. Warto zainwestować w więcej niż jedno źródło światła, dodając produkty uzupełniające. Istotne jest to zwłaszcza w oświetleniu strefy wypoczynkowej, gdzie doskonale byłoby umieścić produkty dające ciepłe, subtelne, relaksujące światło. W ramach dodatkowego oświetlenia można przemyśleć kwestię podświetlanych mebli. Jest to nieoczywisty sposób na dodanie wnętrzu blasku, a sprawia, że przestrzeń zyskuje nowy wymiar. Ponadto oświetlenie mebli pozwala na wartościowe ich zaprezentowanie, a także łatwiejsze użytkowanie, jeśli chodzi o korzystanie z głębokich półek czy szuflad. Podświetlane meble, zwłaszcza posiadające transparentne, szklane elementy, wprawiają w zachwyt swoją elegancją i wytwornością, połączoną z w pełni nowoczesnym wyglądem. Niewielkie lampki doświetlające regał czy witrynę, a także nowoczesna lampa na wysięgniku bądź umieszczony w pobliżu kinkiet nadadzą nowy wymiar nawet już użytkowanym meblom, odświeżając ich wygląd i obdarzając ich lekkością. Świetnie sprawdzi się tutaj także lampa w stylu industrialnym, której minimalizm i zazwyczaj surowy projekt wydobędzie urok, nie tłumiąc jednocześnie indywidualnych walorów danego mebla. Liczba punktów świetlnych, jakie należy umieścić w pomieszczeniu, zależy przede wszystkim od jego wielkości – mniej światła będzie potrzebować niewielki pokój dzienny, w którym znajduje się sofa i meble RTV, natomiast więcej i bardziej różnorodnego doświetlenia wymagać będzie obszerna przestrzeń salonu, szczególnie w konfiguracji, gdzie łączy się on z jadalnią bądź kuchnią. Warto dostrzec i wziąć pod uwagę fakt, że wnętrze wygląda lepiej i przytulniej, będąc otoczonym ciepłą barwą światła lamp.