Wybór oświetlenia to nie tylko żonglowanie rozmaitymi stylami, kolorystyką, formami kloszy, ilością i szczegółowością detali. To także dobór odpowiedniej barwy światła, jaka będzie dodawać blasku naszemu domowi. Do wyboru mamy światło ciepłe, pozwalające uzyskać przyjemny, kameralny nastrój oraz światło zimne, cechujące się energetyzmem niezbędnym w miejscach pracy i nauki. Przed zakupem żarówki, należy zastanowić się nad przeznaczeniem wnętrza oraz, co ważne – własnymi upodobaniami, co ułatwi dobór odpowiedniej jej barwy.
Barwa światła – co powinieneś wiedzieć na jej temat
Barwa światła to nic innego jak z góry określona wartość tonacji kolorystycznej promieni świetlnych, jakie dostrzegamy podczas pracy różnego rodzaju oświetlenia LED. Funkcjonuje uniwersalny podział na barwę ciepłą, zimną oraz najbardziej zbliżoną do światła dziennego – neutralną. Światło jasne płynące z żarówki pozwala na funkcjonalną aranżację przestrzeni, zwłaszcza w biurze czy pokoju młodzieżowym, gdzie niezbędny jest dostęp do dobrej jakości oświetlenia. Zarówno część stylistycznych aranżacji loftowych i nowoczesnych albo pomieszczenia takie jak łazienki lepiej dostosowują światło zimne, gdyż jest ono bardziej energetyczne, szczegółowo podkreśla elementy wyposażenia, pobudza do działania. Całkowitym przeciwieństwem jest światło ciepłe, którego stopień nasycenia i barwa tworzą aurę przytulności, wyciszenia i spokoju, która przydaje się podczas wypoczynku, relaksu, wieczornego czytania książki.
Jakie światło wybrać do poszczególnych pomieszczeń
Na manewrowanie i wybór różnego rodzaju światła żarówki pozwala nam oświetlenie LED, którego technologia wypracowała mechanizmy służące do zmiany kolorystyki światła, poprzez zastosowanie zmiennej wartości liczby Kelwinów. Rodzaj i nasycenie barwy światła będą się różnić w głównej mierze ze względu na typ i przeznaczenie wnętrza, choć nie jest tajemnicą, że spory wpływ na wybór odcienia blasku żarówki mają również indywidualne preferencje domowników. Jednak koncentrując się na ogólnych zasadach dotyczących doboru barwy do przestrzeni wiemy, że salon jest miejscem, do którego przeznaczamy zazwyczaj oświetlenie, z którego wypływa światło ciepłe – o regenerującym, harmonijnym, przyjemnym dla oka odcieniu. Podobnie jest w kwestii światła do sypialni, gdzie nie zależy nam na pobudzeniu, a wyciszeniu, spokojnym oddechu po ciężkim dniu, relaksującym wieczorze z książką czy czasopismem. Pomoże nam w tym światło ciepłe umieszczone w lampach nocnych, kinkietach czy lampie stojącej. Pokój dziecka to miejsce, w którym generalnie niezbędne jest światło jasne, neutralne, choć uspokajająca i wyciszająca moc światła ciepłego również będzie tutaj pożądana. Światło do biura to doskonałe miejsce, by zastosować światło zimne, gdyż jego pobudzający blask wspomoże proces pracy i nauki, jak również będzie wspierał w pobudzaniu organizmu do poprawnego, wytężonego działania. Łazienka jest przestrzenią, w której barwa światła jest głównie kwestią preferencji i stylu – nowoczesne wnętrza będą lepiej prezentować się w świetle zimnym, z kolei tradycyjne wykończenie bądź chęć posiadania przytulnej łazienki wspomoże światło ciepłe. Światło do kuchni powinno przybrać formę światła ciepłego, gdyż często jest miejscem spożywania posiłków, dlatego ważne jest, by nie zaburzało naturalnych procesów chłodną, niebieską poświatą.
Światło do czytania i do pracy
Potrzeba zorganizowania ergonomicznego miejsca do pracy, nauki czy też uprawiania hobby rozpoczyna się od doboru dopasowanego do indywidualnych potrzeb umeblowania, przez dodatki pozwalające lepiej skupić się czy wykonywać swoje czynności, aż po oświetlenie, które jeśli zostało odpowiedni dobrane, nie tylko wpłynie pozytywnie na wykonywane aktywności, ale ukoi i zrelaksuje, pozwoli wyciszyć się lub pobudzić do działania. O tym, jaka żarówka potrzebna jest do konkretnej lampy, można zdecydować dopasowując ją do danej strefy pomieszczenia. Do czytania idealne będzie oświetlenie LED posiadające światło ciepłe lub neutralne, gdyż pozwala na to, by wzrok nie był atakowany ostrym, energetycznym blaskiem, a jedynie dodawał komfortowej, stonowanej jasności o ciepłej barwie, niezbędnej dla zachowania zdrowego wzroku. Z kolei światło do pracy najlepiej, by było pobudzające, zapewniające skupienie i koncentrację, a jednocześnie mające działanie angażujące do aktywności.
Jaki wpływ ma na nas barwa światła
Remontując dom lub mieszkanie często urządzamy je pod swoje własne upodobania, wymagania oraz w zależności od tego, czego potrzebujemy, by żyło nam się lepiej i wygodniej. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że dobór barwy światła ma wpływ na nasze samopoczucie oraz podejmowane działania. Dobrze dobrane światło ciepłe w sypialni i salonie sprawi, że będziemy bardziej wypoczęci, mniej zestresowani, a co za tym idzie zdrowsi i zadowoleni z siebie. Natomiast jeśli zadbamy o perfekcyjnie dobraną barwę światła zimnego w gabinecie czy innym pokoju, w którym pracujemy lub uczymy się, to będziemy bardziej ergonomicznie pracowali i wykonywali swoje obowiązki. Wygląd zewnętrzny lampy wpływa na postrzeganie przestrzeni w mniej lub bardziej pozytywny sposób, natomiast idealnie dobrana żarówka pozwala zadbać także o inne aspekty, przede wszystkim stopień nastrojowości wnętrza czy jego surowości niezbędnej do wykonywania obowiązków.