O czym pamiętać wybierając oświetlenie do kuchni?

Opublikowano

Wyobrażając sobie kuchnię idealną, śmiało można stwierdzić, że stanie się ona sercem domu. Z uwagi na tak wysoką pozycję warto podkreślić jej wygląd poprzez ergonomiczny układ, estetykę projektu oraz spójną z nimi część ozdobną przestrzeni. W dużej mierze będzie to zależało od odpowiednio dobranego oświetlenia do kuchni, dlatego też istotną kwestią jest określenie stref tego pomieszczenia i według ich funkcjonalności dokonanie wyboru pomiędzy poszczególnymi typami lamp. Wielkość kuchni oraz ilość światła dziennego, a także barwy ścian i design mebli również są wskazówką podczas selekcjonowania oświetlenia. W momencie kiedy powyższe cechy zostaną określone, wystarczy dopełnić projekt wybierając pasującą stylistykę, jaką charakteryzować się ma lampa do kuchni, będąca ważną częścią całej aranżacji jej przestrzeni.

Jak oświetlić kuchnię 

Zapewnienie prawidłowego oświetlenia do kuchni wymaga sprecyzowanego konceptu oraz adekwatnego projektu, w którym zapewniony zostanie odpowiedni rodzaj, ilość oraz ergonomiczny sposób rozmieszczenia poszczególnych punktów świetlnych. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia funkcjonalnej strony kuchni, gdyż sposób jej doświetlenia wpływa na stopień użytkowości oraz przytulność, kreujące kameralny i swoisty klimat. Oświetlić kuchnię należy przede wszystkim rozmaicie – określając przestrzeń znajdującą się tuż nad głównym źródłem światła oraz tworząc obszary, gdzie lampa do kuchni będzie pożytecznym dodatkiem bądź unikatową dekoracją. Kuchnia to miejsce, w którym wykonuje się wiele rodzajów czynności – przygotowuje się posiłki, konsumuje szybkie śniadania, pije poranną kawę, a niekiedy przyjmuje gości. Dlatego też oświetlenie do kuchni powinno być przystosowane do różnorodnych aktywności domowników i odpowiadać na ich potrzeby. Uwagę należy zwrócić także na położenie kuchni względem stron świata – mocniej i bardziej szczegółowo doświetlimy kuchnię od strony północnej czy wschodniej, z kolei od południa i zachodu, gdzie światło dzienne obecne jest przez większą część dnia, zastosujemy inną koncepcję, wpisującą się w oszczędniejsze, skromniejsze projekty. 

Oświetlenie poszczególnych stref w kuchni – jak je dobierać

W kuchennej przestrzeni wyróżnić możemy przede wszystkim strefę do gotowania i pieczenia, zmywania, przygotowywania posiłków oraz ich konsumowania. O ile pierwsze cztery strefy znajdują się w większości kuchni w podobnej aranżacji i stosuje się w nich analogiczne oświetlenie do kuchni, to już strefa spożywania posiłków i jej projekt zależy w dużej mierze od wielkości przestrzeni kuchennej i wymagań domowników. Może to być wydzielone miejsce przy wyspie kuchennej z wysokimi krzesłami, gdzie najlepiej sprawdzi się pojedyncza lampa sufitowa do kuchni lub umieszczone w określonych odległościach rzędy lamp, z możliwą regulacją długości kabla, co pozwoli na ich indywidualne dopasowanie. Nad tradycyjny stół najlepiej sprawdzi się duża lampa wisząca do kuchni bądź plafon do kuchni, pełniące role oświetlenia głównego. Sporo światła zapewniają tutaj także lampki zamontowane w obrębie mebli czy pod okapem kuchennym. Oświetlenie mebli jest wielofunkcyjne, gdyż nie tylko ułatwia korzystanie z szafek i półek, ale także oddaje subtelną, nieostrą poświatę, rozświetlającą delikatnie całe wnętrze. Wielowymiarowość oświetlenia i wyposażenia kuchni wskazuje, że lampa do kuchni, to nie tylko standardowe oświetlenie, ale także drobne punkty w postaci maleńkich lamp, a nawet coraz częściej spotykanych lamp stołowych.

Lampy nad barek lub wyspę kuchenną

Pośrednio związane z oświetleniem meblowym są lampy nad wyspę, którymi mogą być między innymi lampy w stylu industrialnym do kuchni lub nowoczesne lampy do kuchni w formie długiego zwisu lub niewielkiego punktu świetlnego. Najczęściej barek lub wyspa są miejscami, w których toczy się życie, dotyczą największej liczby aktywności, są punktem, w którym skupia się życie towarzyskie lub po prostu najwygodniej przygotowywać tam posiłki i napoje. Dlatego też sporą uwagę powinniśmy przywiązać do projektu oświetlenia nad tą strefą w kuchni, dostarczając jej produktów odpowiednich do wykonywania podstawowych czynności lub dostosowanych do indywidualnych wymagań albo stylu panującego we wnętrzu. Wyboru można dokonać pomiędzy sporą ilością modeli dostępnych na rynku, choć lampa wisząca do kuchni będzie idealna, jeśli pozwoli na stworzenie kompozycji świateł umieszczonych w rzędzie, doświetlających całą szerokość blatu roboczego. Niewielkie światełka obecne w sporej ilości będą funkcjonalne, a dodatkowo ocieplą wizerunek kuchni nadając jej przytulnego, świetlistego blasku.

Oświetlenie wielopunktowe czy lampa sufitowa – co będzie lepsze

Odpowiadając na pytanie co jest lepsze – oświetlenie wielopunktowe czy lampa sufitowa do kuchni – chodzi przede wszystkim o dokonanie wyboru związanego z wielkością i charakterem przestrzeni, ale także własnymi upodobaniami oraz ilością mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Dla sporej wielkości kuchni o licznych zakamarkach i umeblowaniu właściwe jest zastosowanie oświetlenia punktowego, które rozświetli i udekoruje swym klimatycznym blaskiem całą kompozycję kuchenną stworzoną we wnętrzu. Z kolei maleńkie kuchnie o skromnym umeblowaniu i jasnym wykończeniu nie będą potrzebować wielu punktów świetlnych i pokusić się tutaj można o skorzystanie z oświetlenia, na które składa się jedynie plafon do kuchni bądź klasyczny żyrandol.

Lampy do kuchni w różnych stylach

Pełnego wymiaru i spójności kuchnia nabiera wtedy, kiedy wszystko do siebie pasuje – sprzęt AGD, meble, dekoracje oraz często zapominane, lecz bardzo ważne z punktu widzenia funkcjonalności pomieszczenia elementy oświetlenia. Z uwagi na to, że obecnie moda kuchenna reprezentowana jest przez szeroki wachlarz możliwości kolorystycznych czy stylistycznych, również jej oświetlenie występuje w różnorakich stylach, tak by dopasować się do projektu wnętrza. Najmodniejsze są lampy w stylu industrialnym do kuchni, choć równie często spotkać tu można inne style lub ich kombinacje. Chłodny i surowy loft zbliżony jest do zrównoważonych i minimalistycznych propozycji, które reprezentują sobą nowoczesne lampy do kuchni oraz wzornictwo skandynawskie. Natomiast klasyczne oświetlenie bądź bardziej wyszukane propozycje w stylu glamour będą olśniewającą, pełną gracji i harmonii dekoracją oraz fantastycznym dodatkiem o użytkowym charakterze w każdej kuchni urządzonej z elegancją i przepychem.